Jak změřit nožičku!

První krok, který je potřeba udělat před tím, než začneme vybírat botičky, je správně dítěti změřit nohu. Z vlastní zkušenosti nedoporučuji orientovat se pouze podle číslování bot – to se u konkrétních značek velmi liší a bývá proto dost zavádějící.

Budeme potřebovat metr, papír, tužku, izolepu, případně krabici od bot a trpělivost :). Pokud jsou vaše děti ještě malé, tak i nějakého pomocníka.

Doporučuji měřit nohy až v odpoledních hodinách. Nohy mohou být po celodenní chůzi mírně nateklejší než po ránu a naměříme proto reálnější hodnoty.

 

Obkreslení nohou u zdi


  • papír položíme na tvrdou zem (ne na koberec) – jednou stranou přesně na hranu zdi a připevníme jej k zemi izolepou, aby se nehýbal. Dítě na něj postavíme patami ke zdi a obkreslíme nohy. Dítě by mělo stát na obou nohách rovnoměrně, nohy jsou položené vedle sebe na šířku pánve.

Obkreslení nohou volně v prostoru

Obkreslíme bosé nožky po celém obvodu chodidla kdekoliv na tvrdé podlaze (při měření na koberci vložíme pod papír tvrdou podložku), u malých dětí bývá efektivní měření na okenním parapetu ????

POZOR!Často se povede obkreslit nohu tak, že noha vychází řádově o pár mm širší (např. pokud přidám díky špatnému sklonu tužky 2 mm  navíc na každé straně, vyjde mi rozměr nohy o 4 mm širší, než jsou skutečné rozměry nohy!).

Proto doporučuji vždy měřit více metodami a výsledky mezi sebou porovnat!

n3.jpg

Kontrolní zjištění šířky nohy

kontrolní zjištění šířky nohy – postavíme dítě bokem ke zdi tak, aby se noha dotýkala zdi a obkreslíme nohu (hlavně v nejširším místě nohy).

 

Tato metoda se zdá být ale zkreslující, protože může dojít ke stlačení prstů na straně zdi (noha se zdá bát užší než ve skutečnosti je).

 

Přesnější metodu měření šířky nohy si představíme dále v článku (měření šuplerou).

ZÁSADY PŘI MĚŘENÍ NOHOU

  • Je důležité, aby byly nohy při měření zatížené (aby na nich dítě stálo plnou vahou).
  • Při obkreslování prstů doporučuji prsty seshora rukou přidržovat, aby se nekrčily (aby „neutíkaly“ před tužkou).
  • Kontrolujeme sklon tužky – měla by celou dobu směřovat kolmo k zemi. Při špatném sklonu tužky může být výsledné měření až o 5 mm rozdílné od skutečné délky chodidla – a to už udělá jedno číslo boty navíc! 

Změření délky a šířky chodidla 

U obkreslených obrysů na papíře změříme délku a šířku chodidel. Měříme vždy v místě největší délky (Obr. 1) a šířky nohy – ne vždy je nejdelším prstem palec. V tom případě změříme délku pata – nejdelší prst. Není výjimkou, že se délka obou chodidel liší.

n7.jpgObr. 1

n8.jpgObr. 2

n9.jpgObr. 3

Obrázek č. 2 a 3 – aneb jak lehké je změřit nohu špatně

Názorná demonstrace toho, jak rozdílné výsledky mohou vzniknout při 2 způsobech měření! Správné měření (střed paty – nejdelší prst) je na obrázku č. 2 označeno modrou šipkou – naměřeno 164 mm. Oproti tomu měřením kolmicí na vodorovnou linii (červená šipka) naměříme pouhých 160 mm (stejný rozměr vidíme i na číselné stupnici vytištěného schématu) – rozdíl mezi měřeními dělá celé 4 mm! Záleží totiž na tom, v jakém úhlu nohu na papír umístíme! Názorné viditelné na obr. 3. Stejným způsobem je pak potřeba měřit i vnitřní prostor boty – měříme prostě nejdelší rozměr v botě.

Další krok – přičtení nadměrku

K naměřené délce připočítáme nadměrek (0,8 – 12mm). Výsledná hodnota je délka stélky (= vnitřní část boty), kterou potřebujeme (podrobnější informace o nadměrku najdete v tomto článku).

Obrysy nohou nám prozradily její aktuální rozměry a také tvar nohy. Ten bývá mezi jednotlivci velmi rozmanitý a je jedním ze základních faktorů pro výběr konkrétní značky obuvi. Také výška nártu a šířka kotníku/paty hrají roli při výběru bot.

Zdroj: http://zdravenozky.cz/jak-merit-detskou-nohu/